Повнокольоровий офсетний друк великого формату А0 та А1 у Києві

UA RU EN

 

Беспланые шаблоны Joomla

Колірні моделі CMYK, RGB та інш.

Часто для людей, не пов'язаних з комп'ютерною графікою і поліграфічним дизайном, а іноді і для початкуючих дизайнерів, художників або фотографів, невідповідність кольорів при друці є жахливим сюрпризом. Чому кольори на надрукованому зображенні не співпадають з кольорами, які ми бачимо на екрані при підготовці макету? Найчастіше проблема криється в різних колірних моделях (вони ж простори, вони ж палітри). Бувають ще випадки пов'язані з різними колірними профілями, але це зовсім інша історія. Що ж таке ці колірні моделі?

Колірний простір є моделлю представлення кольору, грунтованою на використанні колірних координат. Колірна модель будується так, щоб будь-який колір був представлений точкою, що має певні координати. Найчастіше, одному набору координат відповідатиме один колір, але для деяких випадків це не так (наприклад, для моделі CMYK, або, наприклад, коли кодується колірний тон - дані по тону "закольцовані", і максимальне і мінімальне значення співпадають.)

Не зрозуміло? Нічого страшного, зараз розберемося. Думаю, ні для кого не секрет, що більшість кольорів утворюються шляхом змішування базових кольорів. Так от ці базові кольори у різних пристроїв і, відповідно, моделей колірності відрізняються. У моніторів зображення формується змішуванням червоного, зеленого і блакитного (синього) кольорів, тобто використовується колірна модель RGB (Red, Green, Blue). У домашніх принтерах, та і в поліграфії, зазвичай, для формування зображення використовується колірна палітра CMYK (розшифровується як: Cyan, Magenta, Yellow, Black (Key colour)), що складається вже з 4-х кольорів : блакитний, пурпурний, жовтий і чорний (ключовий колір). Чорний обазначают буквою "K", хоча логічно було б означати його латинською буквою "B"(Black).

cv model 1

Із цього приводу є декілька версій:
Декто вважає, що буква "K"узята з кінця слова "blacK", тому що якщо позначити чорний колір як і інші першою буквою "B", то буде плутанина між чорним кольором в CMYK і блакитним (Blue) в моделі RGB, оскільки обоє починаються на латинську букву "B". Друга версія використання такого позначення стверджує, що "K"є позначенням першої букви англійського вираження "Key colour", що означає - ключовий колір. Колірна модель CMYK буває декількох видів, але це вже не так важливо на стадії ознайомлення, тому опустимо цей нюанс. Окрім RGB і CMYK також існують ще колірні моделі Pantone, LAB, GrayScale і інші, але вони використовуються набагато рідше.

cv model 2

Коротко про деяких з них:
Колірна палітра Pantone (Пантон) - це стандартизованная система підбору кольору. Усі кольори в ній представлені реальними зразками і пронумеровані. Для підбору кольору, який повинен вийде на готовій продукції, треба вибрати "живий"зразок і використати такий же номер кольору в графічному редакторові, при цьому не важливо як відображає кольори Ваш монітор.

cv model 3

Колірний простір Lab часто використовується як проміжний варіант при конвертації зображень з RGB в CMYK. Ця модель була розроблена для отримання передбачуваних кольорів, тобто вона є апаратно-незалежною і відповідає особливостям сприйняття кольору оком людини. Lab є трьохканальною моделлю. Колір в ній визначається яскравістю і двома хроматичними компонентами : параметром a, що змінюється в діапазоні від зеленого до червоного і параметром b, що змінюється в діапазоні від синього до жовтого. Із за того, що яскравість в цій моделі повністю відокремлена від кольору, ця модель зручна для регулювання яскравості, різкості і інших тонових характеристик. Колірне охоплення простору Lab дуже широке: він включає не лише палітри RGB і CMYK, а і інші кольори. Очевидно, що при конвертації в Lab усі кольори зберігаються. Колірна модель Lab дуже важлива для поліграфії. Саме вона використовується при перекладі зображення з однієї колірної моделі в іншу, між пристроями і навіть Крім того саме в цій моделі найзручніше проводити деякі операції по поліпшенню якості зображення.  Яндекс.Метрика       Украинский портАл   Rated by MyTOP